رئالیسم چیست؟

خانه » رئالیسم چیست؟
رئالیسم چیست

فهرست مطالب

رئالیسم چیست؟

رئالیسم جنبش قرن نوزدهمی است که در فرانسه با هدف اصلی بازنمایی واقعیت از طریق به تصویر کشیدن رویداد‌ها و موضوعات واقعی زندگی به شیوه‌ای طبیعت‌گرایانه شکل گرفت. با رد هر دو‌ایده‌آلیسم نئوکلاسیک و احساسات گرایی شدید رمانتیسیسم، جنبش تلاش کرد تا جامعه معاصر و زندگی عادی آن را با «رئالیسم» بزرگ به تصویر بکشد، بدون اینکه حتی از جنبه‌های ناخوشایند آن اجتناب کند. نمایندگان اصلی جنبش، گوستاو کوربه، ژان فرانسوا میله، ژان باپتیست کامیل کورو و آنوره داومیه از ادبیات طبیعت گرای معاصر‌ امیل زولا، اونوره دو بالزاک و گوستاو فلوبر الهام گرفتند.

 

نقاشی یک هنر اساساً ملموس است و فقط می‌تواند شامل نمایش چیز‌های واقعی و موجود باشد.

 

 

رئالیسم چیست

 

نقاشان رئالیست از کارگران عادی و مردم عادی در محیط‌های معمولی که درگیر فعالیت‌های واقعی بودند به عنوان سوژه آثار خود استفاده می‌کردند. آن‌ها جامعه‌ای مختلط را با مردم از همه طبقات اجتماعی به تصویر کشیدند که بازتاب دنیای تجاری و صنعتی جدید بود. انتخاب برای آوردن زندگی روزمره در نقاشی‌هایشان به‌عنوان میل به یکی کردن هنر و زندگی تلقی می‌شد که نویسندگان طبیعت‌گرا در ادبیات انجام می‌دادند. برای انجام این کار، آن‌ها سعی کردند با رد برخی قرارداد‌های هنری و تکنیک‌های نقاشی مانند پرسپکتیو، از ساختگی اجتناب کنند. محبوبیت آثار هنری رئالیستی با معرفی عکاسی افزایش یافت که باعث ایجاد تمایل مردم برای تولید نمایش‌هایی شد که به طور عینی واقعی به نظر می‌رسید.

 

 

رئالیسم چیست

 

 

رئالیسم فرانسوی به زودی در قرن نوزدهم به سایر کشور‌های اروپایی گسترش یافت. The Wanderers یا Peredvizhniki که شامل هنرمندانی مانند ایلیا رپین بود، در روسیه یک گروه رئالیستی به حساب می‌آمد. در بریتانیا، برخی از هنرمندان مانند هوبرت فون هرکومر و لوک فیلدز با نقاشی‌های واقع‌گرایانه که مسائل اجتماعی و بازنمایی‌های دنیای «واقعی» را به تصویر می‌کشند، به موفقیت بزرگی دست یافتند. مکتب اشکان (Ashcan)، یک جنبش هنری که عمدتاً در نیویورک مستقر است، از جمله جورج بلوز و رابرت هنری، در گرایش به نمایش زندگی روزمره فقیرترین اعضای جامعه، رئالیسم آمریکایی تلقی می‌شد. علاوه بر این، رئالیسم فرانسوی تأثیر زیادی بر جنبش‌های هنری دیگر مانند امپرسیونیسم داشت.

 

تاریخ رئالیسم

رئالیسم جنبش قرن نوزدهمی است که در فرانسه با هدف اصلی بازنمایی واقعیت از طریق به تصویر کشیدن رویداد‌ها و موضوعات واقعی زندگی به شیوه‌ای طبیعت‌گرایانه شکل گرفت. اصطلاح رئالیسم توسط نقاش فرانسوی گوستاو کوربه زمانی ابداع شد که در سال ۱۸۵۵ در جریان نمایشگاه جهانی پاریس برخی از آثار او توسط هیئت داوران رد شد. کوربه تصمیم گرفت نقاشی‌های خود را به طور خصوصی در Pavillon du Realism خود به نمایش بگذارد و نمایشگاه آن را با‌مانیفستی با عنوان “Le Réalisme” همراهی کند.

 

 

 

رئالیسم چیست

 

 

در همان دوره، در سال ۱۸۴۹، ژان فرانسوا میله پاریس را ترک کرد و به باربیزون، روستای فرانچ واقع در نزدیکی جنگل فونتنبلو نقل مکان کرد. در این روستا این هنرمند مدرسه باربیزون را تأسیس کرد. این مدرسه که بین سال‌های ۱۸۳۰ و ۱۸۷۰ فعال بود، شاهد مشارکت هنرمندان متعددی از جمله ژان باتیست-کامیل کورو و آنوره داومیه بود که با تمایل به نقاشی مناظر و تبدیل طبیعت و زندگی روزمره روستایی به موضوع اصلی آثار هنری خود متحد شدند. . هنرمندان باربیزون که بیشتر به خاطر نقاشی‌های معمولی‌شان شناخته می‌شوند، طبیعت‌گرایی قابل‌توجهی را توسعه دادند و بسیاری از اصول هنر آکادمیک را رد کردند و شکل جدیدی از نقاشی رئالیستی را ایجاد کردند، همانطور که هنر گوستاو کوربه در پاریس انجام می‌داد. از فعالیت مکتب باربیزون، نمایشگاه کوربه و جنبش ادبی طبیعت گرایانه زولا و فلوبر، جنبش رئالیسم فرانسوی در قرن نوزدهم در اروپا متولد شد و گسترش یافت.

 

 

رئالیسم چیست

حتی اگر گروه مشخصی از هنرمندان رئالیست وجود نداشت که از نزدیک با هم کار می کردند، این جنبش شامل تعداد زیادی از هنرمندان بود که به طور مستقل اما روی موضوعات مشابه کار می کردند. رئالیسم فرانسوی بر جنبش های دیگر مانند امپرسیونیسم و گروه های دیگر تأثیر گذاشت. گروه هنرمندان Peredvizhniki همتای رئالیسم در روسیه به حساب می آمدند. در بریتانیا، هنرمندانی مانند هوبرت فون هرکومر و لوک فیلدز با نقاشی‌های واقع‌گرایانه که مسائل اجتماعی و بازنمایی‌های دنیای «واقعی» را به تصویر می‌کشند، به موفقیت بزرگی دست یافتند، در حالی که مکتب اشکان نیویورک، از جمله جورج بلوز و رابرت هنری، رئالیسم آمریکایی محسوب می‌شد. به دلیل تمایلش به نمایش زندگی روزمره فقیرترین اعضای جامعه. رئالیسم امروزه به عنوان یکی از مهم ترین جنبش های هنری قرن نوزدهم به شمار می رود.

منبع : useum.org

امیدواریم که مطلب ” رئالیسم ” مورد توجه شما قرارگرفته باشد.

 

 

 

 

 

 

آموزش مارولوس

سفارش انجام پروژه هنر

انجام انواع پروژه دانشجویان هنر رشته {طراحی لباس، طراحی پارچه، طراحی لوگو، خوشنویسی، هنرتجسمی، طراحی نقوش سنتی(ختایی- اسلیمی)، گرافیک و...}

سفارش پروژه هنر

میخواهم سفارش بدم
آموزش طراحی پارچه روسری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Click to Call
فروشگاه
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من

انجام پروژه های دانشجویی

رشته های هنر ، تاریخ ، باستان شناسی

پایان نامه کارشناسی-ارشد- رساله دکتری 

تالیف و چاپ کتاب

پروژه های عملی(دستی – نرم افزاری)